
2025. gada 27. martā Rīgas domes telpās notika domnīca "Latvijas sabiedrības noturības un gatavības stiprināšana krīzēs". Šī domnīca ir daļa no plašāka kopprojekta ar Latvijas Pašvaldību savienību, kas tiek īstenots sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, Rīgas domi, Jelgavas pilsētu un Ludzas novada pašvaldību. Projekta mērķis ir stiprināt Latvijas sabiedrības noturību un gatavību krīzēm.
Pasākumā piedalījās Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes nodaļas vadītājs Mārtiņš Sirmais, Latvijas Sarkanā Krusta, biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem”, Rīgas Zonta kluba un citu nevalstisko organizāciju pārstāvji, kas sniedz atbalstu un pārstāv neaizsargātās sabiedrības grupas. Pasākuma mērķis bija stiprināt starpnozaru sadarbību, attīstīt krīžu pārvarēšanas stratēģijas un veicināt sabiedrības gatavību visaptverošai aizsardzībai. Sieviešu sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte uzsvēra nevalstisko organizāciju būtisko lomu krīžu pārvarēšanā un sabiedrības atbalsta nodrošināšanā.
Domnīcas ietvaros tika apskatīti vairāki būtiski jautājumi:
Psiholoģiskās reakcijas krīžu situācijās, par emocionālo noturību un atbalsta mehānismiem stāstīja Santa Laimiņa-Rubene, biedrības "Skalbes" valdes locekle. Dalībnieki guva ieskatu par emocionālās stabilitātes saglabāšanu un krīzes pārvarēšanas stratēģijām.
Pārmaiņu vadība un gatavība krīzēm, par efektīvām metodēm un risinājumiem iepazīstināja Anita Gaile, karjeras un biznesa vadības koučs.
Darba grupās domnīcas dalībnieki izstrādāja masveida evakuācijas plānus dažādiem krīžu scenārijiem. Pēc prezentācijām tika kopīgi definēti attīstāmie aspekti krīžu vadībā un starpnozaru sadarbībā.
Domnīca kalpoja kā nozīmīgs solis sabiedrības noturības stiprināšanā, dodot iespēju dalībniekiem apmainīties ar pieredzi un izstrādāt praktiskus risinājumus krīžu pārvarēšanai. Diskusijās īpaši tika izcelta nevalstisko organizāciju loma sabiedrības atbalsta nodrošināšanā un to ciešāka iesaiste valsts aizsardzības stratēģijās.
Pasākuma rezultātā tika izvirzītas vairākas prioritātes turpmākai rīcībai:
– sabiedrības informēšanas stiprināšana,
– krīzes vadības apmācību pilnveidošana,
– sadarbības mehānismu uzlabošana starp nevalstiskajām organizācijām un pašvaldībām.
Dalībnieku aktīvā iesaiste un idejas apliecināja, ka šāda veida domnīcas ir nozīmīgas un nepieciešamas, lai kopīgi stiprinātu Latvijas sabiedrības gatavību dažādiem izaicinājumiem.
Sekojiet līdzi projekta gaitai un rezultātiem Sieviešu sadarbības tīkla un Latvijas Pašvaldību savienības mājaslapās un sociālajos tīklos izmantojot mirkļbirkas: #aizsardzībasministrija#sadarbība#drošība#noturība#civilāaizsardzība