
2024. gada maijā Aizkraukles un Balvu novadu skolās tiks īstenots pilotprojekts, kura laikā meitenēm no 11 – 19 gadiem bez maksas būs pieejamas sieviešu higiēnas preces.
Pētījumi liecina, ka 1 no 6 meitenēm ir kavējusi skolu, jo šīs preces nav varējusi iegādāties ģimenes finansiālo apstākļu dēļ. Pilotprojekta galvenais mērķis ir atrast veiksmīgāko veidu higiēnas preču piegādei un izplatīšana.
Pilotprojekta prezentācijā piedalījās Latvijas Republikas labklājības ministrs Uldis Augulis, Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte, Aizkraukles un Balvu novadu pārstāvji u. c.
Mūsu ieteikumu skolām, uzsākot pilotprojektu:
Pilotprojekta ieviešanai katrā izglītības iestādē ieteicamie pasākumi:
- Informēt par pilotprojektu visas iesaistītās puses –- skolas personālu, skolēnus, vecākus, izmantojot Jūsu iestādes ierasto kārtību un pieejamos saziņas instrumentus - skolas ziņojumu dēlis, regulārās sapulces, mājaslapa, WhatsApp grupa un citi.
- Ziņojumā ieteicams sniegt informāciju par pilotprojektu un tā mērķi, kā arī iesaistītajiem dalībniekiem.
- Visa pilotprojekta laikā iesaistīt pašas meitenes un skolēnu pašpārvaldes pārstāvjus šī pilotprojekta realizācijā, atbilstoši konkrētajai situācijai un skolnieču vecuma grupām. Sniegt iespēju meitenēm vecumā no 11-19 gadiem iepazīties ar higiēnas preču ražotāju sagatavoto informāciju par šo preču lietošanu.
- Saņemt higiēnas preces no pašvaldības koordinatora, nodrošināt to drošu uzglabāšanu. Izvēlēties vietu/vietas skolā, kur izvietot higiēnas preces.
- Ieteicam izvēlēties tādu vietu, kur meitenes var piekļūt diskrēti (vēlams, lai tas nenotiek puišu vai citu meiteņu klātbūtnē) un bez pieaugušo iesaistes. Vietas izvēli ieteicam pārrunāt ar skolas pašpārvaldes pārstāvēm vai citām skolā sabiedriski aktīvākām skolniecēm, lai uzklausītu viņu ieteikumus.
- Izvēlētajā vietā novietot higiēnas preces (divu veidu paketes un tamponus) ar plānoto skaitu dienai vai vairākām atbilstoši skolnieču skaitam iestādē, papildināt ik dienas un informēt koordinatorus, ja krājumi strauji tuvojas beigām. Nozīmēt skolā atbildīgo personu/as par projekta ieviešanu: - procesa vadību un saziņu ar atbildīgo novada amatpersonu; - higiēnas preču saņemšanu, ikdienas uzskaiti un izlikto preču papildināšanu, uzskaites reģistrēšanu kopīgajā pilotprojekta Google lapā; - pozitīvās un negatīvās pieredzes dokumentēšanu un ievietošanu kopīgajā pilotprojekta Google folderī (foto, īsi video); - digitālo anketu meitenēm, skolas darbiniekiem un vecākiem par pieredzi izplatīšanu.
Nespēja iegādāties meiteņu higiēnas preces ir viens no izplatītākajiem skolnieču izglītību kavējošiem faktoriem. It īpaši šī problēma vērojama Latvijas reģionos. Nepieciešamo higiēnas preču trūkums meitenēm rada fiziskus un emocionālus pārdzīvojumus, kā rezultātā viņas tiek “nostumtas” no normālās dzīves. Tai skaitā – nespējot apmeklēt skolu. Tas ierobežo meiteņu tiesības uz izglītību, dalību ikdienas sociālajā dzīvē un pašizaugsmi.
“Mūsdienās ir nepieļaujami, ka meitenes tiek sodītas par savām fizioloģiskajām īpašībām un ģimenes finansiālo stāvokli, mēnešreižu laikā paliekot mājās vai higiēnās preces aizstājot ar tualetes papīru, vati vai pat zeķēm! Pilotprojekta ietvaros, vienu mēnesi, 13 Aizkraukles novada un 12 Balvu novada skolās, higiēnas preces bez maksas būs pieejamas 1500 meitenēm. Ar šo projektu vēlamies noskaidrot gan efektīvāko veidu preču izplatīšanai, gan ērtāko veidu to izvietošanai skolās. Mums ārkārtīgi svarīgs gan meiteņu, gan skolotāju, gan pašvaldību viedoklis. Ceram, ka pilotprojekta rezultāti un ierosinājumi palīdzēs nākotnē iniciatīvu virzīt valdībai, savlaicīgi iezīmējot nepieciešamo produktu daudzumu, izmaksas, kā arī loģistikas aspektus,” skaidro Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte.
Diskusijas dalībnieki min, ka risinot jautājumus, atbildība nereti tiek “pārvirzīta” no vienas atbildīgās organizācijas uz citu. Tomēr ārkārtīgi svarīga visu pušu iesaiste.
“Meitenes un sabiedrība kopumā nereti kautrējas runāt par mēnešreizēm un sarežģījumiem, ar kurām jaunietes saskarās. Tomēr par šo ir jārunā atklāti, jo tā ir cieņa pret meitenēm – topošajām sievietēm un mammām. Šobrīd 36% Latvijas skolu par savu vai pašvaldību budžetu jau nodrošina bezmaksas higiēnas preces. Manuprāt, tam jābūt nodrošinātam visā Latvijā, jo visām meitenēm ir vienādas tiesības. Lai atrisinātu pieejamības jautājumu, kopā jāstrādā gan Labklājības ministrijai, gan Izglītības un zinātnes ministrijai gan pašvaldībām. Tikai tā varēsim sasniegt vēlamo rezultātu,” iezīmē Latvijas Republikas labklājības ministrs Uldis Augulis.
Jūrmalas Valsts ģimnāzijā bezmaksas higiēnas preces, atsaucoties uz skolnieču lūgumu, pieejamas jau no 2021. gada. Savukārt, no šī gada 1. aprīļa bezmaksas higiēnas preces pieejamas visas Jūrmalas skolās. Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktore Ieva Taranda skaidro, ka ikdienas izmakas produktu iegādei ir relatīvi nelielas, kamēr ieguldījums – neatsverams.
“Higiēnas preču pieejamība skolā ir neapspriežama. Tā ir nepieciešamība. Jūrmalas Valsts ģimnāzijā mācās 347 meitenes vecumā no 11 līdz 19 gadiem. Mēnesī šīs meitenes izlieto 540 higiēnas ieliknīšu. Tātad mēnesī skolai šis meiteņu atbalsts izmaksā 75 eiro. Brīdī, ka meitenes stāsta, ar kādiem produktiem viņas cenšas aizstāt higiēnas preces, sažņaudzas sirds. Ikmēneša atbalsta summa, salīdzinot ar citām izmaksām, ir niecīga un katrā izglītības iestādē šīm precēm jābūt pieejamām bez maksas,” aicina Ieva Taranda.
Pilotprojekta rezultāti tiks apkopoti, prezentēti un iesniegti valdībai šī gada vasarā, turpinot attīstīt Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla 2023. gadā uzsākto iniciatīvu. Tā pērnā gada pavasarī izpelnījās plašu iedzīvotāju atbalstu portālā Manabalss.lv, iegūstot vairāk nekā 12 000 parakstu.
Latvijā pašlaik ir 77 785 meitenes vecumā no 11 līdz 19 gadiem, kuras kopumā mācās 668 izglītības iestādēs.
Pilotprojekta prezentācijā un diskusijā piedalījās Latvijas Republikas Labklājības ministrs Uldis Augulis, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāte Mairita Lūse, Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte, Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Balvu novada domes deputāte Ruta Cibule, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra Jaunatnes lietu speciāliste Līga Kriškijāne, Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktore Ieva Taranda un skolniece Laura Trautmane, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktore Ieviņa Piļka, kā arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas klašu audzinātāja Rūta Ramona Vanaga.
Diskusijas ierakstu iespējams vērot šeit: https://shorturl.at/ejsFI