
Sieviešu ciešanu kara laikā dokumentēšanai un uzmanības pievēršanai sieviešu izmantošanai karos un bruņotos konfliktos, divu gadu laikā tapis projekts ar Korejas un Ukrainas sieviešu stāstiem. Tika izveidota foto izstāde, mājaslapa ar audio failiem un stāstu transkripcijām. Izstādes nosaukums «Elpa. Дихання. Suum» apvieno vārdu «elpa» latviešu, korejiešu un ukraiņu valodās. Korejā dzīvojošā japāņu mākslinieka Jadžimas Cukasas un latviešu mākslinieka Andreja Strokina kopīgajā izstādē līdzās balss ierakstiem eksponēti desmit portreti, kuros redzamas korejietes, kas pārdzīvojušas «komforta sieviešu» sistēmu, un ukrainietes, kas piedzīvojušas Krievijas iebrukumu Ukrainā. Šīs liecības iemūžina un atspoguļo vienpadsmit sieviešu traumas un sāpes, cerības un sapņus, cīņu un apņēmību, izmisumu un optimismu. Izstāde atklāj šo sieviešu personisko un traumatisko dzīves pieredzi, veidojot paralēles laikā — 20. un 21. gadsimta sākumā — un telpā — Azijā un Eiropā. Vienlaikus izstāde atspoguļo to, ka sievietes joprojām tiek pakļautas kara šausmām un netiek aizsargātas no dzimumā balstītas vardarbības.
Kopš 2022. gada miljoniem sieviešu Ukrainā ir pārdzīvojušas Krievijas iebrukumu savā dzimtenē un atradušas patvērumu dažādās pasaules valstīs. Vairāki desmiti tūkstošu sieviešu ir atradušas savas jaunās mājas vai uzturēšanās vietu kara laikā Latvijā. Viņu vidū ir studentes, mātes, un dažādu jomu profesionāles. Viņām bija plāni un sapņi — iepazīt pasauli kopā ar mīļotajiem, veidot karjeru vai izbaudīt vienkāršas ikdienas dzīves prieku. Taču, sākoties gaisa uzlidojumiem un kara darbībai viņu dzimtenē, viss mainījās. Dzīve kļuva par cīņu par izdzīvošanu, un būt dzīvai kļuva par svētību, laikā, kad Eiropu skāra lielākais bruņotais konflikts kopš Otrā pasaules kara.
Ieviešot ANO Drošības padomes rezolūciju 1325, kurai šogad apritēs 25 gadi kopš pieņemšanas, jāpievērš sieviešu balsīm.
Esam lepnas par sadarbību ar mākslinieku grupu ”Young Blood Initiative”, Kara un sieviešu cilvēktiesību muzeja Dienvidkorejā un Eiropas Sieviešu lobiju izstādēm Briselē.
Izstādes audiofaili un stāsti pieejami tagad ne tikai ukraiņu, latviešu un angļu, bet arī franču valodā.
Aicinām iepazīties ar izstādes audio materiāliem platformā “Young Blood Initiative – BREATH”, kā arī sekot līdzi projekta norisei Sieviešu sadarbības tīkla mājaslapā un sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirkas:
#ElpaДиханняSuum #māksla #sievietesmieram #sieviešusadarbībastīkls #solidaritāte
#European Women`s Lobby #The War and Women`s Human Rights Museum #Young Blood Initiative