
Dzimumu līdztiesības balva izciliem pašvaldību līderiem no visiem Latvijas reģioniem tika pasniegta svinīgā ceremonijā, kas norisinājās 2025. gada 28. martā Jelgavas Vecpilsētas mājā. Izceļot un godinot nozīmīgo ieguldījumu dzimumu līdztiesības un iekļaujošas sabiedrības veidošanā pašvaldību līmenī, augstāko novērtējumu pēc nevalstisko organizāciju ieteikuma un žūrijas komisijas vērtējuma saņēma seši politiķi: Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, Aizkraukles novada pašvaldības priekšsēdētājs Leons Līdums, Balvu novada domes deputāte un Sociālās un veselības aprūpes jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ruta Cibule, Rīgas valstspilsētas domes deputāte un Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Laima Geikina, Dienvidkurzemes novada pašvaldības vadītājs Aivars Priedols un Gulbenes novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Guna Švika.
Ceremonijā tika godināti arī pieci citi pašvaldību politiķi par nozīmīgu ieguldījumu dzimumu līdztiesības veicināšanā savās kopienās: Ādažu novada pašvaldības priekšsēdētāja Karīna Miķelsone, Ropažu novada pašvaldības priekšsēdētāja Vita Paulāne, Saldus novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece izglītības, sociālajā un kultūras jomā Inta Vanaga, Alūksnes novada pašvaldības priekšsēdētājs Dzintars Adlers un Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe.
Balvas izgatavotas biedrībā “Marutas Raudes mākslas centrā”. Balvas logo veidojis mākslinieks Ģirts Semēvics.
Inete Ielīte, Sieviešu sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja: “Dzimumu līdztiesība – joprojām sabiedrībā nepietiekami neatpazīstams termins, kaut gan jau vairāk kā 20 gadus esam Eiropas Savienībā, kur dzimumu līdztiesība jeb vienādu tiesību un vienādu iespēju nodrošināšana gan sievietēm, gan vīriešiem ir noteikta kā caurviju politika. Respektīvi, ikvienai investīcijai jānodrošina vienādas iespējas abiem dzimumiem vai jāizlīdzina tās, kas rada nepamatotus ierobežojumus. Redzam, ka dzimumu līdztiesības politiku rezultātus pašvaldību līmenī šobrīd ir grūtāk ieraudzīt, jo ne vienmēr politikas rezultāti ir definēti attiecībā uz meitenēm un zēniem, sievietēm un vīriešiem vai arī informācija par šiem pasākumiem, kas dod labumu noteiktām grupām netiek pasniegta dzimumu griezumā. Mums visiem vēl daudz darāmā, taču redzam, ka no katra no vienpadsmit Dzimumu līdztiesības laureātiem kaut ko var mācīties Latvijā un ārpus tās.
Kopš balvas iedibināšanas redzam, ka dažas pašvaldības vai daži politiķi tiek nominēti biežāk kā citi – redzam, cik svarīga ir personiskā iniciatīva vai kopējie uzstādījumi pašvaldībā. Protams, vēlamies, lai šāda labā pieredze tiku veicināta.
Balvas pasniegšana ir pieskaņota pašvaldību vēlēšanu ciklam, lai iedzīvotāji pamanītu politiķu labos darbus, kas ir uzlabojuši iedzīvotāju dzīves kvalitāti un dažādu sabiedrības grupu līdztiesību. Balvas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par dzimumu līdztiesības jautājumiem un novērtēt politiķu ieguldījumu dzimumu līdztiesības nodrošināšanā, īpašu uzmanību pievēršot Eiropas Savienības un ANO konvencijās nostiprinātajām vērtībām. Nominantus balvai izvirzīja nevalstiskās organizācijas no visiem Latvijas plānošanas reģioniem.”
Dzimumu līdztiesības balvas pasniegšanu organizē Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls (Sieviešu sadarbības tīkls) sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) un Labklājības ministrijas atbalstu. Balvas pasniedza labklājības ministrs Reinis Uzulnieks, LPS ģenerālsekretāre Mudīte Juhna, žūrijas pārstāvji - Eiropas Sieviešu lobija izpildkomitejas locekle Edīte Kalniņa un uzņēmuma “Mediju tilts” direktors Filips Rajevskis.
Žūrijā strādāja arī žurnāla “Mājas Viesis” galvenā redaktore Dace Terzena, LU asoc. prof. Marita Zitmane, Sieviešu sadarbības tīkla valdes locekles Gunta Kelle un Kristīne Oļeiņika, PhD.
Ceremoniju vadīja Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte, muzicēja mūziķis multiinstrumentālists Aivars Konutis.
Dzimumu līdztiesības balvas laureātu izvērtētas ieguldījums:
Zemgalē
Rita Vectirāne – par atbalstu jauniešu, sieviešu un senioru organizācijām organizācijām, sabiedrības integrācijas projektu iniciēšanu un vadīšanu, krūts vēža prevencijas pasākumu organizēšanu.
Leons Līdums – par bezmaksas higiēnas preču pilotprojekta nodrošināšanu visās Aizkrauktles novada skolās, atbalstu skolu iniciatīvām meiteņu veselības izglītībā.
Latgalē
Ruta Cibule – par bezmaksas higiēnas preču pilotprojekta ieviešanu visās Balvu novadā sadarbībā ar Izglītības pārvaldi.
Pēteris Dzalbe – par dzimumu atšķirīgo vajadzību ievērošanu lēmumu pieņemšanā, par ES fondu projektu ieviešanu labāku pakalpojumu iedzīvotājiem nodrošināšanā.
Rīgas reģionā
Laima Geikina – par bezmaksas higiēnas preču ieviešanas testēšanu vairākās Rīgas skolās, dzimumu līdztiesības politikas veicināšanu Rīgas Domē, tai skaitā par atbalstu pasākumiem vardarbības novēršana, tostarp seksuālu uzmākšanos darba vietā.
Karīna Miķelsone –par ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu pašvaldībā, atbalstu Latvijas Pašvaldību savienības aktivitātēm dzimumu līdztiesības jomā, par ilgtspējīgu pašvaldību vēstnieces pienākumu pildīšanu.
Vita Paulāne – par pašvaldībā īstenotiem pasākumiem dzimumu līdztiesības veicināšanai – ilgtspējas nedēļa, jauniešu diskusijas, konkurss “Māmiņa – uzņēmēja”.
Kurzemē
Aivars Priedols – par ieguldījumu pašvaldības iniciatīvu atbalstā, sekmējot sieviešu atgriešanos un iesaisti darba tirgū, bērnu pieskatīšanas pakalpojumu attīstīšanu Ukrainas bēgļu bērniem.
Inta Vanaga – par ieguldījumu, veidojot Saldus novadu kā ģimenei draudzīgāko pašvaldību.
Vidzemē
Guna Švika – par ieguldījumu ģimenes rūpju apvienošanā ar darbu – Izglītības un ģimenes atbalsta centra izveide, sadarbību ar Latvijas Sarkano Krustu un Latvijas Samariešu apvienību.
Dzintars Adlers – par dzimumu līdztiesības iedzīvināšanu Alūksnes novadā, nodrošinot iespējas īstenot savas ieceres, nodrošinot infrastruktūru mazdārziņu īpašniekiem, publiskās ārtelpas sakārtošanu.
Sieviešu sadarbības tīkls un žūrijas komisija ir pārliecināti, ka pašvaldībās ievēlētie deputāti vēl vairāk izmantos vietējo un nacionālo NVO spēku – zināšanas, pieredzi, aizrautību, kopā veidos pilotprojektus un citas iniciatīvas, pašvaldības ratificēs Eiropas Pašvaldību Dzimumu līdztiesības hartu un savā tālākā darbā vēl lielāku uzmanību pievērst dzimumu līdztiesības jautājumiem!
Par papildu informāciju aicinām sazināties ar Kristu Džoškunu, sabiedrisko attiecību speciālisti, zvanot pa tālruni 28307656 vai rakstot uz e-pastu kristadzoskuna@gmail.com